Doç. Dr. Hüseyin CAN

Doç. Dr. Hüseyin CAN

Aile Hekimliği Uzmanı – NLP Trainer

Palyatif Bakım

“Palliate (Palliare)” latince kökenli bir kelime olup, koruyucu ya da kapsayıcı anlamındadır. İngilizcede “Palliative” hafifletici, yatıştırıcı, geçici çare anlamında kullanılır. Palyatif sözcüğünün Türk Dil Kurumu sözlüğündeki tanımı ise “1. Kısa ve belli bir süre için olan. 2. Tedavi edici etkisi olmayan, ağrı ve sızıları geçici olarak azaltan, dindiren (ilaç vb.)” şeklindedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre palyatif bakımın tanımı; “ağrı ve diğer fiziksel ve psikolojik problemleri erken tanıyıp, değerlendirip, tedavi ederek, yaşamı tehdit eden hastalıklarla ilişkili problemleri önlemek ve rahatlatmak yoluyla, hastaların ve ailelerinin yaşam kalitesini düzeltme yaklaşımı”dır.

Palyatif bakımın temel sloganı; Kişinin yaşamına yıllar katmak için değil yıllarına yaşam katmak için emek verelim.

Palyatif bakımda yaşam ve ölüm normal süreçler olarak görülür. Ölüm ne geciktirilir ne de hızlandırılır. Yaşam süresinden çok yaşanılan sürenin kalitesi ile ilgilenir. Ölüm yaklaştıkça hastayı ve aileyi rahatlatıcı önlemler yoğunlaştırılır ve hastanın kaybından sonra ekip ailenin yas sürecinde desteklenmesine odaklanır.

Kaynaklar
  1. Borasio Translating the World Health Organization Definition of Palliative Care Into Scientific Practice. Palliat Support Care 2011;9:1-2.
  2. World Health Organization (WHO) definition of palliative care, avaliable online at http:/www.who.int/cancer/palliative/definition/en.
 

DROP A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir